آرام بند درب آهنی (جک آرام بند درب)

در این مقاله درمورد جک آرام بند درب و انواع آن مانند آرام بند درب آهنی صحبت می‌کنیم:

آرام بند یک محصول ساختمانی بسیار عالی و کاربردی است که هم موجب آسایش افراد شده و هم عمر درب ساختمان را طولانی‌تر می­کند.در واقع آرام بند وسیله‌ای است که بالای درب وصل شده و در صورتی که درب را به صورت باز رها کنید، خود به خود و به آرامی بسته خواهد شد. این وسیله از بسته شدن درب باشدت جلوگیری کرده و در نتیجه استهلاک درب کاهش پیدا می­کند.

همچنین در برخی محیط‌ها که نیاز است درب بسته بماند، اگر افراد فراموش کنند، درب را ببندند، دیگر جای نگرانی نیست و درب به طور خودکار بسته می­شود. آرام بند برای انواع درب آهنی، چوبی و… قابل استفاده است. در ادامه در مورد انواع آرام بند درب آهنی خواهیم نمود.

انواع آرام بند براساس مدل

1. آرام بند بازویی

این آرام بند از رایج‌ترین نوع آرام بند است که به آسانی بالای درب‌های لولایی نصب می­شود.

2. آرام بند پنهان

 برای نصب آن­ها باید روی جداره داخلی درب و چهارچوب درب تغییراتی اعمال شود و زیبایی بیشتری نسبت به نوع بازویی دارند.

3. آرام بند زیر سطحی

این مدل را در شیشه‌های سکوریت مغازه‌ها و واحدهای تجاری دیده‌اید که در زیر درب نصب می­شود.

4. آرام بند اتوماتیک

این نوع آرام بند برقی است و عمل باز شدن را نیز انجام می­دهد. آن را می‌توان به سنسور تشخیص افراد هم مجهز کرد.

جک آرام بند درب، هم در محیط داخلی و هم برای فضای بیرون استفاده می­شود. برای درب‌های داخل ساختمان معمولا نوع ضعیف‌تر آن استفاده شده و برای درب‌های بیرونی مانند درب آهنی حیاط باید نوع قوی‌تری به کار برده شود.

انواع آرام بند بر اساس سرعت

همچنین آرام بندها از نظر سرعت حرکت به سه دسته زیر تقسیم می­شوند:

1. یک زمانه

نمونه یک زمانه ساده‌ترین نوع آرام بند است که برای اطمینان از بسته شدن درب به کار می­رود.

2. دو زمانه

دو زمانه حالت متوسط آرام بند می­باشد و بسته شدن درب را در دو مرحله انجام می­دهد.

3. سه زمانه

سه سرعته، پیچیده‌ترین و گرانترین نوع است که سرعت بالاتری هم از انواع دیگر دارد. معمولاً برای درب‌هایی که دارای قفل برقی هستند، استفاده می­شود.

انواع آرام بند بر اساس قدرت

براساس وزن درب، باید از سایز مناسب آرام بند استفاده کرد. آرام بند ضعیف نمی‌تواند یک درب سنگین را ببندد و اگر آرام بند متناسب با درب انتخاب نشود، خیلی زود خراب خواهد شد. درب‌های چوبی و MDF  و آلومینیومی معمولاً سبک بوده و با آرام بندهای ضعیف به خوبی باز و بسته می­شوند.

آرام بندها براساس سایز به این ترتیب هستند:

1. سایز شماره ۱:  برای درب‌های بین ۲۰ تا ۴۵ کیلوگرم

2. سایز شماره ۲:  برای درب‌های بین ۴۵ تا ۶۰ کیلوگرم

3. سایز شماره ۳:  برای درب‌های بین ۶۰ تا ۸۰ کیلوگرم

4. سایز شماره ۴:  برای درب‌های بین ۸۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم

5. سایز شماره ۵:  برای درب‌های بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ کیلوگرم

6. سایز شماره ۶:  برای درب‌های بیشتر از ۱۲۰ کیلوگرم

ساختار آرام بند

داخل آرام بند فنر و پیستون قرار گرفته است. هرچقدر فنر محکم‌تر و متراکم‌تر باشد برای درب‌های سنگین‌تری می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. آرام بند به خاطر ساختاری که دارد باید رها شود تا خود به خود، درب بسته شود. از این رو بهتر است افراد به درب فشار وارد نکنند که زودتر بسته شود. این کار عمر این وسیله را کاهش می­دهد.

همچنین آرام بند دارای یک پیچ تنظیم سرعت می‌باشد که بستگی به حالت تک زمانه، دو زمانه و سه زمانه دارد. برای آرام بند دو زمانه از دو پیچ استفاده شده و برای آرام بند سه زمانه از سه پیچ استفاده می‌شود. این پیچ‌ها عملکرد فنر را تنظیم می‌کنند.

چند سوال رایج در مورد جک آرام بند و آرام بند درب آهنی

1. آیا آرام بند درب، قابل تعمیر است؟

معمولا این وسیله قابل تعمیر نمی‌باشد، به همین خاطر باید در نصب و راه اندازی و در مرحله بعد استفاده از آن دقت کرد.

2. آیا اگر جلوی درب چیزی بگذاریم و درب را باز بگذاریم، آرام بند خراب میشود؟

خیر، در صورت نیاز می‌توانید ساعاتی این کار را انجام دهید. برای مدت کوتاه آرام بند آسیبی نمی­بیند اما برای روزهای متوالی بهتر است این کار انجام نشود.

3. چرا درب کاملا بسته نمی­شود؟

اگر آرام بند می‌تواند درب را تا نزدیکی حالت بسته شدن پیش ببرد اما کاملا آن را نمیبندد؛ یا نیاز به تنظیم دارد و یا اینکه برای آن نوع درب، ضعیف است.

4. آیا می­توان از آرام بند قوی برای درب سبک استفاده کرد؟

 همانطور که گفتیم از آرام بند ضعیف برای درب‌های سنگین نمی‌توان استفاده کرد. اما آیا از نوع قوی برای درب‌های سبک می‌توان استفاده کرد؟ بله می­توان این کار را انجام داد و مشکلی ایجاد نمی­کند. حتی باعث می­شود که آرام بند خیلی دیر خراب شود. اما برای اینکه درب با شدت و سرعت زیادی بسته نشود باید برای آن نوع درب تنظیم شود.

آرام بند درب آهنی

آرام بند با توجه به جنس و فرم درب و همچنین اندازه آن باید انتخاب شود که این کار باید توسط کارشناس انجام شود. برای درب آهنی معمولاً از آرام بند بزرگ با سایز بالا استفاده می­شود. این نوع آرام بند به خاطر سنگین بودن درب باید قدرت و استحکام بالایی داشته باشد. 

تغییرات دما روی عملکرد آرام بند درب آهنی تاثیر می­گذارد مخصوصا نوعی که برای درب‌های بیرونی ساختمان استفاده می­شود تحت تاثیر سرما و گرما قرار گرفته و سرعت عملکرد آن تغییر می­کند. همچنین گاهی درب‌های آهنی چهارچوب مناسبی برای نصب آرام بند ندارند که در این صورت باید با انجام جوشکاری شرایط برای نصب آن فراهم شود.

5  مزیت آرام بند درب آهنی

1. موجب افزایش راحتی افراد در عبور و مرور می­شود.

2. افزایش امنیت ساختمان را در پی دارد.

3. عملکرد و قیمت مناسبی دارد.

4. نصب و استفاده آن آسان است.

5. ­امکان زیر نظر داشتن عبور و مرور فراهم می­شود.

نصب و راه اندازی آرام بند درب آهنی

بعد از نصب آرام بند نیاز است که با توجه به توضیحات دفترچه راهنما، پیچ‌های تنظیم به درستی تنظیم شوند. این بستگی به سرعت لولای درب در حین باز و بسته شدن و وزن درب دارد. گاهی ممکن است درب به راحتی باز شده اما در مسیر بسته شدن، گیر کرده و به راحتی بسته نشود، که در این صورت به تنظیم پیچ نیاز است.

نصب و راه اندازی آرام بند باید توسط متخصص این کار انجام شود تا به درستی کار کرده و عمر آن کاهش پیدا نکند. قیمت آن با توجه به مدل و شرکت سازنده فرق خواهد نمود. برای اطلاع از قیمت‌ها و مشاوره برای انتخاب آرام بند مناسب، با مشاورین ویلا رویال تماس بگیرید.